Povijest UKITS-a

Udruga kemijskih inženjera i tehnologa (UKITS) je udruga koja je razvila i razvija svoju djelatnost organizirajući stručna predavanja, seminare i savjetovanja u cilju edukacije svojih članova i promidžbe struke.

UKITS postoji pod ovim imenom od 1996. kada je promijenjeno ime dotadašnjem Društvu kemijskih inženjera i tehničara Split osnovanom 28. lipnja 1989., a koje je pak proizašlo iz sekcije za kemiju Društva inženjera i tehničara. Stoga se djelatnost naše Udruge može pratiti dugi niz godina unatrag, a tijekom kojih je slijedom društvenih kretanja i zakonskih obveza mijenjala svoje ime.

Udruga kemijskih inženjera i tehnologa Split je, kao samostalni subjekt, članica Zajednice udruga inženjera Splita (ZUIS), zajednice koja je 2010. obilježila 100 godina inženjerskog djelovanja na području grada Splita. Članovi UKITS sudjelovali su u izradi zbornika u povodu obilježavanja 100 godina inženjerskog djelovanja u Splitu. Također, UKITS je područno društvo krovne kemijsko-inženjerske organizacije u Hrvatskoj, Hrvatskog društva kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI) sa sjedištem u Zagrebu. Valja istaknuti da je član naše Udruge prof.dr.sc. Ratimir Žanetić obnašao u dva mandata dužnost predsjednika HDKI-a.

Dosadašnji predsjednici i tajnici UKITS-a:

1989.-1995. - predsjednik mr.sc. Milan Ravlić; tajnik Branko Perić, dipl. inž.

1995.-1999. - predsjednik dr.sc. Branko Perić; tajnik mr.sc. Milan Ravlić

2000.-2002. - predsjednik dr.sc. Branko Perić; tajnica dr.sc. Jelica Zelić

2003.-2005. - predsjednik mr.sc. Milan Ravlić; tajnik dr.sc. Branko Perić

2005.-2997. - predsjednik dr.sc. Pero Dabić; tajnik dr.sc. Branko Perić

2007.-2009. - predsjednik dr.sc. Branko Perić; tajnik dr.sc. Renato Tomaš

2009.-2012. - predsjednik dr.sc. Branko Perić († 16. veljače 2012); tajnik dr.sc. Renato Tomaš

 

Ovaj tekst je djelomično preuzet iz Zbornika Zajednice udruga inženjera Splita, Split, 2010., str. 795-796.